Тази рецепта е още един начин да се задържим на гребена на лятната вълна, при това с допълнително гориво! От самото начало откровенича, че думата „пикантно“ директно ме кара да преглъщам. Само че реално пикантно не ям 🙂 Но какво ли не прави човек, когато попадне на бурканче, пълно с люто фъстъчено море! Днес не само ще се потопим в него, а ще си имаме и млечно слънчеви водорасли, сметанов дюшек с чудни аромати и рибки от овкусено, сочно пилешко месце. С метафорите сме до тук 🙂 , следват продуктите и стъпките за приготвяне.
За пилешките „рибки“ в марината:
- 1 бр. пилешко филе
- 2 с.л. соев сос
- 2 с.л. мед
- 1 с.л. прясно изцеден лимонов сок
- 1 с.л. зехтин
- сол на вкус
- 3 с.л. Фъстъчено масло /люто/ на Белун
За талиателните водорасли:
- 400 гр. талиатели
- вода
- сол на вкус
За сметановия сос-дюшек:
- 2 с.л. зехтин или олио
- 4 стръкчета зелен лук
- 3 скилидки чесън
- 300 гр. течна сметана за готвене
- 100 гр. бяло вино
- 50 гр. крема сирене
- бучка краве масло
- сол на вкус
- 1 щипка риган
- 2 щипки естрагон
- 1 щипка индийско орехче
- + 1 к.л. Фъстъчено масло /люто/ на Белун – по желание
„Рибките“ се отглеждат още от предната вечер 🙂 Пилешкото се нарязва на средно малки парчета, между 4-6 см. С изброените съставки се подготвя марината и месото се оставя да престои в нея поне за няколко часа /ако е възможно една нощ/. След стабилното овкусяване, късчетата се запичат на грил-тиган или се запържват в много малко мазнина – до готовност. С това обработката на месото приключва.
Талиателите се сваряват в подсолена вода, съгласно указанията на опаковката. Обикновено са им необходими не повече от 5-6 минути във врящата среда. Отцеждат се почти напълно и се оставят под капак. Не че има вероятност водораслите ни да избягат 🙂 , но оставени съвсем на сухо.. не е добре за никой морски обитател, така че – грижим се.
Последен е спасителният сметанов дюшек, който аз си кръстих по този начин, тъй като именно той направи възможно за мен да опитам безопасно тази вкусотия 🙂 Лукът и чесънът се зачервяват в нагорещената мазнина. Следва виното, което къкри около 2 минути, преди да се добави и сметаната – на части, внимателно, за да не се пресече. Ако е останала марината от месцето, тя също се прибавя в соса за допълнителен разкош. А в случай, че обичате дълбокото, смело гмуркане в пикантното ще Ви гарантира и 1 допълнителна кафена лъжичка от лютото Фъстъчено масло на Белун. Подправки, още 2-3 минути варене на соса, бучка масло, която да се разтопи свободно и… е ред на скока!
Всички поетични части на ястието се смесват, сервират се със ситно нарязани перца от зелен или див лук.
Без да правя пристрастна агитация, ще споделя под секрет, че за оценка на резултата смятах да разчитам изцяло на външни за мен рецептори. И ако аз не консумирам люто, то „външните рецептори“ не са фенове на тестените варива. Но! Морето изненада приятно всички ни и не просто, че не се удавихме в него, а и ни стигна само до колене 🙂 – т.е. малко ни беше. Ще се готви пак, няма как.
Днес вкусно люто море с голи ръце Ви хвана: Людмила ЧеРЕшка